کد خبر : 3984
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 17 دی 1392 - 18:49

خانه را بتکانید؛ سلامت را نه/نکات خانه داری

خانه را بتکانید؛ سلامت را نه/نکات خانه داری

استفاده از مقادیر زیاد مواد شوینده نظیر وایتکس و جوهرنمک در مکان‌‌های فاقد تهویه مناسب هوا، می‌‌تواند به مخاط دستگاه تنفسی فوقانی (حلق و بینی) و دستگاه تنفسی تحتانی (ریه‌‌ها) آسیب جدی وارد کند.

خانه تکانی

 

معمولا اهل خانه در هفته ‌های پایانی سال، مشغول خانه تکانی و زدودن ناپاکی‌‌ها از محیط خانه هستند و تلاش می‌ کنند تا کار‌ها را در حداقل زمان ممکن به پایان رسانند؛ غافل از آنکه این سنت زیبا و پسندیده‌گاه در اثر عدم رعایت نکات ایمنی که اغلب زنان، آن‌ها را نادیده می‌ گیرند، ممکن است دردسرهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

 

برای پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات خانه تکانی، راه‌حل‌هایی ارائه شده است که عبارتند از:
* در انجام فعالیت‌‌های خانه تکانی بیش از حد به بدن فشار وارد نشود. فشار به اندام‌‌ها علی رغم احساس درد، آسیب دیدگی بیشتر آن‌‌ها را به دنبال دارد.
* بلند کردن اجسام سنگین بیش از حد توان بدن، آسیب رساندن به دست، کمر و گردن را باعث می‌شود.
* فعالیت‌‌های خانه تکانی را در روزهای مختلف تقسیم کنید. عجله در به پایان رساندن خانه تکانی، ممکن است عواقب نافرجامی داشته باشد.
* افراد هنگام خانه تکانی، احساس خستگی را جدی گرفته و به خود استراحت دهند؛ چرا که این احساس خستگی، زنگ خطری است برای سلامتی بدن.
* تغذیه نامناسب و خستگی، آسیب پذیری عضلات را افزایش می‌‌دهد.
* استراحت روزانه و شبانه کافی، هنگام فعالیت ‌های خانه تکانی لازم است.
* خانه تکانی با سرعت متوسط انجام شود. سرعت زیاد در کار کردن، شانس آسیب پذیری را افزایش می‌‌دهد.
* مراقب کودکان باشید و از شیطنت ‌های آن‌ها در این ایام غافل نشوید.
* مراقب فعالیت بیش از حد برخی بیماران، نظیر دیابتی ‌ها باشید. به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، بیمار و خانواده وی باید در جریان خانه ‌تکانی با استفاده از دستگاه‌‌های تست قند خون معتبر (دارای کد بیمه مسوولیت و نیز هولوگرام وزارت بهداشت) از وضعیت قند خون فرد دیابتی اطلاع داشته باشند.

* به منظور پیشگیری از کمر درد و کشیدگی عضلات بدن هنگام جابجایی وسایل سنگین، تمیز کردن شیشه و پنجره، بدن باید فرم خاص و مناسبی داشته باشد.
* در ایام خانه ‌تکانی، زنان به مدت طولانی به طور ایستاده مشغول به کار هستند و فشار زیادی به ستون فقرات و کمر وارد می‌‌آورند. به همین دلیل باید به طور متناوب تغییر حالت و موقعیت داده و برخی فعالیت‌ها را نشسته انجام دهند.
* از استرس و فشار عصبی دوری کنید و با آرامش، نشاط و شادی کار‌ها را دنبال نمایید.

 

khanetakani-01
مراقب سلامتی خود باشید
مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌توانند به چشم‌ها، ریه‌ها و پوست شما آسیب برسانند. هنگام کار با شوینده‌ها فراموش نکنید حتما از دست‌کش و در صورت لزوم از ماسک و عینک محافظ استفاده کنید. پنجره‏‌ها را باز بگذارید تا هوای آزاد در محل جریان پیدا کند و تهویه مناسب وجود داشته باشد.
مواد شوینده گوناگون را با هم مخلوط نکنید (مثل وایتکس و جوهر نمک)، زیرا ترکیبات گازی سمی ایجاد خواهند کرد که به ریه شما آسیب می‌رساند و موجب بروز مسمومیت‏های شدید می‌شود.
 

READ
عوارض رایج کاشت موی ناموفق/سلامت

khanetakani 02

 

خانه را بتکانید؛ سلامت را نه!
دستکش لاستیکی
هیچ خانمی دوست ندارد در ایام عید پوست ترک خورده یا حساسیت پوستی داشته باشد. دستکش در این موارد نقش بسیار مهمی دارد. سعی کنید تا آنجا که ممکن است از تماس مستقیم دست‌‌ها با انواع مواد شوینده و پاک کننده خودداری کنید. اکثر مواد شوینده ازPH استاندارد برخوردار نیستند و به همین دلیل می‌‌توانند سبب تحریک پوست دست شوند. اگر پوست حساسی دارید بهتر است ابتدا یک دستکش نخی و سپس روی آن یک دستکش لاستیکی دست کنید؛ زیرا گاهی اوقات پوست به لاستیک دستکش حساسیت نشان می‌‌دهد.
سقوط آزاد

گاهی در صفحه حوادث خبر ناخوشایند سقوط مرد خانواده را به همراه فرش از پشت بام می‌ خوانیم. بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد میزان حوادث و‌ ‌سقوط ‌از ارتفاع در این ایام‌ ‌افزایش می‌ یابد‌. ‌دست شکسته و پای شکسته از صحنه ‌های تکراری روزهای خانه تکانی است.
البته تنها پشت بام خطر ندارد، نردبان نامطمئن هم به‌‌ همان اندازه می‌‌تواند خطرناک باشد. درصورت استفاده از نردبان یا چهار‌ ‌پایه باید از سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن شد و از نوع استاندارد و نردبان دو‌ ‌طرفه استفاده کرد. کار‌شناسان ایمنی توصیه می‌‌کنند که در زمان پاک‌ ‌کردن شیشه و پنجره‌‌های منزل احتیاط لازم ضروری است و از رفتن روی نرده‌‌ها یا‌ ‌قرنیز‌ها باید جداً خودداری کرد‌.

خانه تکانی و بیماران قلبی
فعالیت زیاد بیماران قلبی هنگام خانه‌ تکانی، احتمال حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌‌دهد.
فوق تخصص قلب و عروق دکتر محمد رضا محمدحسنی گفت: فعالیت زیاد مبتلایان به بیماری ‌های قلب و عروق هنگام خانه تکانی می‌‌تواند باعث افزایش فشار خون و بروز حملات قلبی و مغزی ‌شود.
دکتر محمد رضا محمدحسنی افزود: بیماران قلبی باید به این نکته توجه داشته باشند که ضربان قلب آن‌‌ها باید متناسب با سنشان افزایش یابد. ضربان قلب افراد از کم کردن سنشان از عدد ۲۲۰ به دست می‌ آید. به عنوان مثال، حداکثر ضربان قلب یک فرد ۴۰ ساله ۱۸۰ است.
وی تاکید کرد: مبتلایان به بیماری ‌های قلبی و عروقی باید فشار خون خود را کنترل و از انجام ورزش به صورت ناگهانی و بدون مشورت پزشک در تعطیلات نوروزی خودداری کنند.
این فوق تخصص قلب و عروق درباره تغذیه بیماران قلبی تاکید کرد: این افراد باید از مصرف خوردنی‌‌های پرچرب، سرخ کرده و حاوی مواد افزودنی و نمک زیاد خودداری کرده و از غذاهایی استفاده کنند که حاوی میوه و سبزیجات بیشتری هستند.
محمد حسنی در پایان به بیماران قلبی توصیه کرد که مکان‌‌های دارای هوای پاکیزه ‌تر را برای مسافرت ‌های نوروزی انتخاب کنند.
استفاده از مقادیر زیاد مواد شوینده نظیر وایتکس و جوهرنمک در مکان‌‌های فاقد تهویه مناسب هوا، می‌‌تواند به مخاط دستگاه تنفسی فوقانی (حلق و بینی) و دستگاه تنفسی تحتانی (ریه‌‌ها) آسیب جدی وارد کند.
خانه تکانی و بیماران مبتلا به آسم

READ
دوام صابون /نکات خانه داری

دکتر موحدی، فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی با تاکید بر اینکه مواد شوینده مانند جوهرنمک و وایتکس نباید در فضای بسته استفاده شوند، گفت: استفاده از مقادیر زیاد مواد شوینده نظیر وایتکس و جوهرنمک در مکان‌‌های فاقد تهویه مناسب هوا، می‌‌تواند به مخاط دستگاه تنفسی فوقانی (حلق و بینی) و دستگاه تنفسی تحتانی (ریه‌‌ها) آسیب جدی وارد کند. مصرف این مواد در افراد به ویژه افراد دچار تحریک پذیری راه‌‌های هوایی و مبتلایان به آسم و آلرژی بسیار خطرناک است.
این فوق تخصص آسم و آلرژی و به افراد دارای سابقه مشکلات تنفسی توصیه کرد که از این مواد شوینده استفاده نکنند و گفت: در صورت استفاده از این مواد شوینده، لازم است فضای مورد نظر از هواکش مناسب برخوردار بوده و همچنین مواد شوینده به میزان بسیار کم استفاده شوند.
وی با بیان اینکه افراد دارای سابقه آلرژی در صورت تماس با گرد و خاک‌‌های ناشی از خانه تکانی ممکن است به تشدید آلرژی بینی و چشم یا تشدید حملات آلرژیک دچار شوند، گفت: این افراد برای خانه تکانی باید از ماسک‌‌های مناسب فیلتردار استفاده کنند. همچنین در صورت ادامه کار بیش از یک ساعت، ماسک حتما باید تعویض شود.
دکتر موحدی به افراد دارای سابقه آلرژیک توصیه کرد که هنگام خانه تکانی حتما داروهای خود به ویژه داروهای پیشگیرانه از آلرژی چشم و بینی و اسپری‌‌های مورد استفاده در حملات آسم را به مقدار کافی استفاده کنند. این افراد لازم است هنگام خانه تکانی علایم بیماری خود را کنترل کنند.

READ
ورود میکروب ممنوع/نکات خانه داری

خانه تکانی و بیماران دیابتی

بیماران دیابتی، هنگام خانه تکانی مراقب افت قند خون خود باشند و جهت کنترل قندخونشان برنامه ریزی داشته باشند.
‌دکتر اسدالله رجب رییس هیئت مدیره انجمن دیابت ایران گفت: در ماه‌های پایانی سال طبق یک رسم و سنت قدیمی، پاکیزه کردن منازل آغاز می‌شود که در این میان بیماران دیابتی به علت افزایش فعالیت و احتمال افت قند خون باید دقت بیشتری داشته باشند.
وی اظهار داشت: ورزش یا فعالیت جسمی در کنترل قند خون نقش دارد، اما این نقش ممکن است مثبت یا منفی باشد. در واقع، دیابتی‌ها می‌توانند از ورزش برای کنترل قند خون خود کمک بگیرند تا قند خونشان به طور مستمر در حد مطلوب باقی بماند.
رجب با اشاره به «خانه تکانی و خرید» خاطر نشان کرد: در روزهای پایان سال فعالیت‌ها غیرمعمول بوده و باید یک بیمار دیابتی به آن توجه داشته باشد و با برنامه ریزی جهت کنترل قند خود می‌تواند به سلامت خود بهبودی ببخشد. رییس هیئت مدیره انجمن دیابت ایران اشاره کرد: بیماران دیابتی باید از «مدت و شدت» فعالیت، برآوردی داشته باشند تا بتوانند میزان انسولین و داروی مورد نیازشان را با نظر پزشک تنظیم کنند. البته دیابتی‌هایی که آموزش مستمر داشته‌اند و طی سالیان گذشته قند خونشان در حد طبیعی کنترل شده به خوبی می‌دانند در چنین مواقعی چگونه عمل کنند تا قند خونشان از کنترل خارج نشده و دچار عوارض زودرس دیابت (هیپو گلیسمی) نگردند.
منبع:بنار آزادگان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد نمایید *