راههای تشخیص اضطراب در کودکان/روانشناسی

برای کودکی که نمیتواند به آرامی بنشیند و توجه کند، برای مدرسه آماده شود و در کلاس یا خانه تمرکزش را حفظ کند مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. اما این علایم همیشه به اختلال بیش فعالی- نقص توجه ربط داده نمی­شوند، مشکل شاید اضطراب باشد!تمام کودکان اضطراب و بی قراری را تجربه می کنند. در بیشتر مواقع از یک کودک طبیعی انتظار می رود که زمان زیادی را در حال شور و شوق، بی قراری و کنجکاوی باشد. برای مثال کودکان، زمانی که ۹ ماه از سال را به خاطر رفتن به مدرسه از والدین خود جدا می شوند، دارای دلواپسی و اضطراب خاصی هستند. در مورد بچه های کوچکتر این حالت ، گاهی اوقات به ترس نیز تبدیل می شود. ( مثل ترس از تاریکی ، از طوفان ، از حیوانات و یا از چیزهای بزرگ و قوی ). اگر قبل از شروع این هیجانات این نوع رفتارها مثل جدا شدن از والدین، نشاط در مدرسه و یافتن دوست در اعمال بچه ها گنجانده شود، والدین به راحتی می توانند ارزش های آنها را در زمان وقوع آن برای کودکان توضیح داده و آنها را متقاعد کنند. این روش توسط روانشناسان قدیمی پیشنهاد شده است.Anxiety-in-children

یک نوع از این اضطرابها و نگرانی ها که ترس از جدایی یا اضطراب جدایی نام دارد به شدت احتیاج به درمان و مراقبت دارد از علائم آن :

۱-  داشتن ترس همیشگـــی و دائم درباره سلامت و امنیت والدین خود
۲-  امتناع کــــردن از رفتن به مدرسه
۳- دل دردهای دائم و مستمـــر و یا شکایت از دردهای جسمــــی دیگـــر
۴- نگــــرانی های فوق العاده ، زمان خوابیدن
۵- متکــــی و وابسته بودن به دیگـــران
۶- تــــرس و وحشت زیاد زمــــان جدا شدن از والــدین
۷-  وحشت کــردن یا کابـــوس دیدن در زمان خواب

نوع دیگری نگرانی و اضطراب زمانی است که کودک از چیز خاصی میترسد مثلاً از سگ، حشرات و یا هر چیز خاص دیگری و این ترس باعث استرس و هیجانی در دورن کودک میگردد. گاهی، بعضی از این کودکان از دیدن و یا صحبت کردن با افراد جدید و ناشناس وحشت دارند. این بچه ها به سختی میتوانند برای خود دوستان جدیدی پیدا کنند و یا با هر شخص دیگری به جز اعضای خانواده شان ارتباط برقرار سازند. بچه های دیگری که از این اضطرابها رنج میبرند شاید :

۱-  نگرانـــی های زیادی در مـــورد هر چیزی قبل از وقوع اتفاق آن دارند .
۲- درباره مدرسه رفتن ، با کســـی دوست شدن و ورزش کـــردن استرس دارند .
۳- افکار مشوش و عکس العملهای عصبی دارند ( مشغولیت ذهنـــی ).
۴- از اینکه خطا و یا اشتباهــــی کنند ، مـــی ترسند .
۵-  از اعتمـــاد به نفس فــــوق العاده کمـــی بــــرخوردارند .

کودکانی که دارای استرس و اضطراب هستند دچار تنشها و دلواپسی های زیادی می شوند . نگرانی های آنها گاهی اوقات به اندازه ای می رسد که دیگر قادر به انجام دادن کاری و یا تصمیم گرفتن و حتی فکر کردن در مورد مسائل اطراف خود نمی باشند . کودکان مضطرب ، اغلب کودکانی ساکت ، عصبی ، شاکی ، ناراضی و کم طاقت هستند . و اغلب دربارة همه چیز مشکل دارند . والدین این کودکان باید بسیار هوشیار بوده و به نشانه های عصبی بودن و اضطراب داشتن در کودکان خود دقت کنند ، تا پس از شناخت سریع و به موقع ، مانع از پیشرفت این حالتها شوند . این موضوع که باید به سرعت باعث کاهش ترس و اضطراب در کودکان شویم ، اهمیت زیادی دارد .

تشخیص اضطراب در کودکان

 

علایم اضطراب در کودکان اغلب متفاوت است از آنچه در بزرگسالان دیده می­شود. علاوه بر این کودکان با سنین و طبیعت­های متفاوت علایم متفاوتی را نشان دهند. در این جا علایم و نشاته هایی از اضطراب کودکان را می­آوریم:

۱- خیس کردن رختخواب (البته بالاتر از سن ۵ سالگی)
۲- کابوس و حشت شبانه
۳- اجتناب از فعالیتهای خاص (مانند وقایع مدرسه یا اجتماعی)
۴- بسیار چسبنده بودن و به آسانی گریه کردن
۵- احساسات مکرر ترس و هراس که فعالیت را متوقف میکند
۶- نگرانی ثابت در مورد حوادث آینده
۷- دوست شدن به سختی و به شدت خجالتی بودن
۸- عزت نفس پایین و کمبود اعتماد به نفس
۹- ترس از شتباه کردن
۱۰- رفتارهای تکرار شونده (مانند چک کردن زیر تخت و یا کمد قبل از خوابیدن)
۱۱- مقاومت شدید در مقابل هر نوع تغییری
۱۲- علایم تکرار شونده فیزیکی مانند درد شکم یا سر، بدون دلیل پزشکی

اگر با متمرکز شدن بر روی رفتارهای کودک خود به وجود اضطراب و نگرانی در درون او پی بردید، به سرعت با یک روانشناس کودک و نوجوان و یا هر روانشناس دیگری که در مورد سلامت فکری و معالجه آن تجربه و مهارت لازم را داشته باشد، مشورت کنید. با مراقبتهای ویژه؛ مشکلات اضطراب و استرس را در کودکان خود از بین ببرید. این مراقبتها به زودی مانع از بوجود آمدن مشکلاتی، از قبیل نداشتن رابطه دوستی با دیگران، شکستها و ضربه های اجتماعی و درونی، کمبود شدید اعتماد به نفس در آینده خواهد شد. این مراقبتها متشکل از روان درمانی های انفرادی، معالجات و روان درمانی های خانوادگی، مراقبتهای رفتاری و مشاوره در مدرسه می باشد .اضطراب کودکان : عوامل و راههای تشخیص اضطراب در کودکان

منبع: سرشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *

Previous post مهارت درک زیبایی های زندگی2/روانشناسی
Next post آموزش دسر بی در دسر کیک هندوانه/دسر