قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
آرایش وزیبایی

تاثير افزايش سن بر پوست صورت و روش‌هاي مقابله با آن/آرایش وزیبایی

افزايش سن بر هر بخشي از بدن اثر مي‌گذارد؛ از جمله بر پوست صورت. هر چه سن بالاتر مي‌رود و تجربه و خرد آدم بيشتر مي‌شود، تغييراتي که در ظاهر بيروني رخ مي‌دهد، افزايش مي‌يابد؛ تغييراتي که بيش از همه، در پوست پيشاني قابل مشاهده است…

چند تغيير رايج با افزايش سن در پوست صورت ما رخ مي‌هد که البته برخي از آنها آشناتر و آشکارترند:

• پيشاني با پس رفتن خط رويش مو وسيع مي‌شود.

• گوش‌ها اغلب اندکي درازتر مي‌شوند زيرا غضروف آنها رشد مي‌کند.

• نوک بيني ممکن است به سمت پايين خم شود زيرا بافت همبند حمايت‌کننده غضروف بيني ضعيف مي‌شود.

همچنين تغييرات ساختاري‌اي نيز در پشت صحنه رخ مي‌دهد. هنگامي که جوان هستيد، چربي در صورتتان به شکلي يکنواخت توزيع مي‌شود و برخي از تجمعات چربي در اينجا و آنجاي صورت در پيشاني، گيجگاه، گونه‌ها و نواحي دور دهان و چشم وجود دارد. با افزايش سن، حجم اين چربي کاهش مي‌يابد، بيرون مي‌زند و به سمت پايين مي‌افتد؛ بنابراين خطوط چهره که قبلا گرد بودند، ممکن است فرورفته شوند و پوست که نرم و کشيده بود، شل و آويزان مي‌شود. در عين حال، چربي در ساير بخش‌هاي صورت، به خصوص نيمه پاييني صورت و اطراف چانه و گردن جمع مي‌شود و فرد به اصطلاح غبغب پيدا مي‌کند. البته چين و چروک هم در صورت پديدار خواهد شد. چين و چروک‌هاي عميق، آنهايي که در پيشاني و ميان 2 ابرو ايجاد مي‌شوند، «خطوط عاطفي» ناميده مي‌شوند. اين خطوط، محصول انقباض و برآمدگي عضلات صورت‌اند و درنهايت روي پوست شيار ايجاد مي‌کنند.

ساير چين‌هاي صورت ممکن است عميق‌تر هم بشوند؛ چرا که چربي اطراف آنها کاهش پيدا مي‌کند و جابه‌جا مي‌شود. چين‌‌و‌چروک‌هاي ريزتر صورت ناشي از آسيب نور خورشيد، سيگار کشيدن و تحليل‌رفتن طبيعي اجزاي پوست هستند که در شرايط معمول پوست را ضخيم و انعطاف‌پذير نگاه مي‌دارند.

پيري پوست صورت چاره دارد؟

حتي اگر شما ژن‌هاي فوق‌العاده‌اي داشته باشيد و بسيار جوان‌تر از سن واقعي‌تان به نظر برسيد، تغييرات مربوط به افزايش سن در ظاهر چهره شما يک امر اجتناب‌ناپذير است. اين تغييرات بيانگر شادي‌ها و رنج‌هاي ما در طول زندگي هستند. يک طرز برخورد اين است که سنمان و ظاهرمان را همان‌طور که هستيم، بپذيريم. اما همه افراد اين نوع نگرش را قبول ندارند و برخي ممکن است بخواهند اين تغييرات را به تعويق بيندازند؛ از جمله با کشيدن پوست صورت که در آن، با جراحي بافت‌هاي اضافي در صورت برداشته و پوست شل‌شده در بخش پاييني صورت کشيده مي‌شود.

روش‌هاي پوست‌‌کشي صورت امروزه بهبود يافته‌اند و بنابراين نتايج حاصل از آنها طبيعي‌تر به‌نظر مي‌رسند. اما اين جراحي گران‌قيمت است و کارهاي ديگري بايد همراه آن انجام شود تا نتايج مطلوب به دست آيد. پوست کشي‌صورت، بيستمين عمل جراحي زيبايي پرطرفدار است و اکنون گزينه‌هاي بسيار ديگري براي تغيير دادن صورت در حال پير شدن وجود دارد. گرچه اغلب اين روش‌هاي جوان‌کردن دوباره صورت، غيرجراحي هستند اما هزينه انجام آنها هم کم نيست، به‌خصوص اگر نياز به درمان‌هاي مکرر باشد.

چند نمونه رايج از کارهايي که مي‌توان براي رسيدن به صورتي جوان‌تر انجام داد، به شرح زيرند:

• محافظت در برابر نور خورشيد: شايد محافظت صورت در برابر نورخورشيد بهترين شيوه براي حفاظت از پوست باشد. بيشتر آسيب‌هاي پوست صورت ناشي از بخش A اشعه ماوراي‌بنفش (UVA) نور خورشيد است بنابراين لازم است که از کِرِم ضد‌آفتاب استفاده کنيد تا در مقابل UVA و نور UVB که باعث آفتاب‌سوختگي مي‌شود، محافظت شويد. به سر گذاشتن کلاه لبه‌پهن نيز ايده خوبي است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید