طرز دوخت پرده های چین دار / دوخت پرده

برای داشتن پنجره ای زیبا و فریبنده ، پارچه و بند پرده را هماهنگ كنید. پرده های پرچین و شكن برای پوشاندن پنجره های بزرگ بسیار مناسب هستند، بخصوص اگر پنجره در تورفتگی دیوار و یا در میان چهارچوب ها قرار گرفته باشد.
9635
اگر دیوار شما تو رفتگی دارد، یك طرح و الگوی اصیل و قدیمی می تواند فضایی زیبا و پراحساس برای شما به ارمغان بیاورد. ابتدا باید پرده هایی با ویژگی ای خاص بدوزید تا به این هدف دست یابید. نخست باید پارچه ای هماهنگ با محیط خود انتخاب كنید، سپس كار را با انتخاب بندِ پرده هم طراز با آن ادامه دهید.
9636
اندازه گیری

عرض پرده را تعیین كنید، طول میله پرده را اندازه بگیرید و به نصف اندازه پرده تقسیم كنید و سپس در 2/3 ضرب كنید مقدار پارچه پرده را تعیین كنید، 5/1 سانتی متر برای لبه حاشیه پرده به آن اضافه كنید.

طول پرده از نقطه انتخابی شما اندازه گرفته می شود 15 سانتی متر به كنار پایینی و 5/2 سانتی متر از بالا باید در نظر گرفته شود. مقدار پارچه مورد نیاز را برای برش تعیین كنید. سپس 3 سانتی متر به این اندازه اضافه كنید.

به عنوان مثال: برای 9 سانتی متر پهنا، پهنای اصلی را 21 سانتی متر محاسبه می كنیم. اندازه گیری مهمترین مرحله در دوخت پرده است. بنابراین همیشه اندازه های خود را كنترل كنید و اگر از آنها مطمئن شـُدید، محاسبات خود را به پارچه فروشی بدهید تا پارچه را برای شما آماده كند.

تهیه و دوخت پرده

پارچه اصلی

– آستر

– پارچه هماهنگ با پارچه اصلی برای چین دادن پرده

– پارچه های محكم و آهار زده برای قسمت بالای پرده ( نوار پرده )

– دكمه

9636
1- قسمت های اصلی پرده خود را از پارچه های اولیه و اصلی ببرید. ( با توجه به قسمت اندازه گیری ) ، طول ها را اضافه كنید و در صورت لزوم از الگو استفاده كنید. همین كار را بر روی آستری ها انجام دهید ، اما آستر باید 12 سانتی متر كوتاه تر از قد پرده اصلی و 3 سانتی متر كوتاهتر از عرض پرده باشد.

2- یك تكه از پارچه اصلی و یك تكه از آستر را بردارید. قسمت های بریده شده را از بالا و سمت راست با هم تنظیم كنید و كوك بزنید. سپس 5/2 سانتی متر را رها كنید.5/7 سانتی متر از پایین پرده برگردانید و تو بگذارید و كوك بزنید. سپس5/2 سانتی متر از آستر را به همین ترتیب كوك بزنید.

3- سمت راست را به خارج تا بزنید و اتو كنید. بنابراین 5/1 سانتی متر حاشیه از پارچه اصلی پرده در آستری دیده می شود. حالا لبه دوخته شده آستر را به سمت پایین برگردانید. بقیه قسمت های دوخته نشده را با یكدیگر تنظیم و لبه ها را به یكدیگر سنجاق كنید.

4- لبه نوار چیده شده را در طول لبه باز پرده و قسمت راست در یك محل تنظیم كنید. لبه های دوخته شده را از بالا مرتب كنید و پایین آن را رها بگذارید. نوار، پرده و آستری را با هم با چرخ خیاطی بدوزید. در لبه بلند یك نوار 5/1 سانتی متر آزاد بگذارید.

5- نوار را به سمت آستر تا بزنید چنان كه قسمت های دوخته شده را در برگیرید. دور تا دور لبه نوار و آستر را با چرخ خیاطی بدوزید.

6- پارچه اصلی، آستر و بالای نوار را با هم تا بزنید. 5/2 سانتی متر از لبه طول بالای آستر برگردانید. نوار را در 3 میلی متری بالای آستر قرار دهید ( بالا) اولین دسته از طناب ها را برای چین دادن پرده ( نه نوار اصلی ) انتخاب كنید. همه طناب ها را با هم گره بزنید و در زیر نوار نگه دارید.

7- طناب ها را بكشید (همه طناب ها را با هم و یكنواخت بكشید) و چین ها را آزاد كنید. هنگامی كه چین ها در محل خود قرار گرفتند، انتهای طناب ها را با یك گره محكم كنید.

9638

8- از قسمت راست شروع كنید، چین ها را به صورت بادبزن نگه دارید (شما باید سه شكل تونل مانند كوچك برای هر كدام داشته باشید) چند كوك كوچك به لبه كار بزنید و كار خود را به همین ترتیب ادامه دهید و انتهای كار را با دوختن قسمت پایین پرده با چرخ خیاطی تمام كنید.

 

منبع:آرتاکاوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *

Previous post آموزش دوخت پرده ساده و زیبا / دوخت پرده
Next post آموزش والان پفکي مارپيچ نوع يک / دوخت پرده