کد خبر : 17552
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 بهمن 1401 - 13:38

نشانه های مهم نیاز کودک به توجه والدین

نشانه های مهم نیاز کودک به توجه والدین

کودک آزاری به اشکال مختلفی از جمله بی توجهی به کودک گفته می شود. غفلت از کودک میتواند منجر به اثرات طولانی مدت و کوتاه مدت منفی درکودک شود

کمبود محبت کودکان

نشانه های مهم نیاز کودک به توجه والدین

کودک آزاری به اشکال مختلفی از جمله بی توجهی به کودک گفته می شود. غفلت از کودک میتواند منجر به اثرات طولانی مدت و کوتاه مدت منفی درکودک شود.

رفتارهای متفاوت کودک که نشانه نیاز او به توجه است

شما همیشه باید به عنوان والدین به فرزندان خود مخصوصا در سنین کودکی به اندازه کافی توجه کنید اما انجام این کار به شکل متعادل، خیلی هم راحت نیست. توجه بیش از حد یا توجه کمتر از حد نیاز، هر دو عامل آسیب به کودک هستند اما گاهی اوقات بسیاری از والدین نمی دانند که چقدر به کودک خود توجه می کنند و آیا این اندازه از توجه برای آن ها کافی است یا خیر. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک قصد داریم نشانه هایی را در کودک شما معرفی کنیم که علامت این است به او کم توجه بوده اید.

کمبود محبت کودکان

 کمبود محبت

انجام آهسته کارها به‌خصوص هنگام صبح

کودکانِ بسیار خلاق، گاهی اوقات بیش از بقیه نیاز به توجه دارند. آن ها سعی می کنند هنگام صبح کار های خود را خیلی آرام و کند انجام دهند و شما به آن ها غر بزنید، به آن ها کمک کنید و به یک نوعی به آنها توجه نشان دهید. در واقع هنگام صبح تظاهر می کنند که نمی توانند کار ها را به خوبی انجام دهند تا توجهی از سمت شما جلب کنند و در نتیجه کارهایشان را کند به انجام می رسانند.

پریدن وسط حرف

بعضی از کودکان وسط حرفتان می پرند زیرا نمی توانند خودشان را کنترل کنند و این کار را با هدف انجام می دهند. اگر کودک شما هم از این دسته از کودکان است، دلیلش این است که کمبود توجه دارد و می خواهد با قطع کردن حرفتان، توجه شما را به خودش جلب کند.

وابستگی بیش از حد

کودکان به دلایل مختلف وابستگی شدید پیدا می کنند. معمولاً علت آن هم این است که نیاز به توجه زیاد دارند. کمبود توجه به آن ها وابستگی را بیشتر می کند. سپس به دنبال راه هایی می گردند که خودشان را به شما بچسبانند و به شما نشان دهند تا بتوانند به خواسته شان برسند.

دروغگویی برای بزرگنمایی خاطرات

بعضی از کودکان برای جلب توجه شروع به اغراق در مورد تعریف کردن چیز ها و خاطرات گذشته می کنند. آن ها مسائل را بیش از حد دراماتیک جلوه می دهند و با انجام این کار می خواهند دلسوزی و ترحم بخرند و توجه دیگران را به خودشان جلب کنند که این یک عادت بد در کودک است. باید سعی کنید با توجه بیشتر به او، مانع از دروغگویی اش شوید.

توجه طلبی

گریه زیاد

معمولاً دلایل زیادی برای گریه کردن کودک وجود دارد و این اتفاق را زیاد شاهد خواهید بود اما گاهی اوقات گریه کردن کاملاً الکی و با تلاش خود کودک است. او با انجام این کار قصد دارد که توجه شما را جلب کند و در کوچکترین چیزها سریعاً نق زده و گریه می کند و می خواهد با انجام این کار توجه شما را جلب کند. معمولاً این گریه ها هیچ اشکی به همراه ندارد.

READ
بزرگسالان تابستان بداخلاق تر می شوند

بد اخلاقی در جمع دیگران

یکی دیگر از نشانه های رایج که کودک شما نیاز به توجه بیشتری دارد، این است زمانی که در جمع دیگران قرار می گیرید، شروع به بدخلقی و بداخلاقی می کند و قصد دارد با انجام این کار ها توجه شما و دیگران را جلب کند که معمولاً این رفتار کودکان در جمع دیگران باعث خجالت پدر و مادر می شود.

بازی کردن نقش قربانی

کودکانی که به دنبال جلب توجه هستند، دوست دارند خودشان را قربانی ماجرا نشان دهند و از این طریق نیاز خود را به توجه اعلام کنند. آن ها می‌دانند که اگر قربانی باشند، پدر و مادر به آن ها محبت می کنند. در نتیجه حتی اگر هیچ آسیبی ندیده باشند، باز هم تظاهر به آسیب دیدگی می کنند.

استفاده از انرژی در مسیر بد

همانطور که گفتیم کودکانی که نیاز به توجه دارند، سعی می کنند در جمع دیگران سر و صدا کنند، اخلاق بدی داشته باشند. اسباب بازی هایشان را پرت کند و کارهای ناشایست انجام دهند. همچنین از انرژی خود در مسیر بد استفاده می کنند. یکی از آن ها آزار رساندن به کودکان دیگر، فریاد زدن ، گریه کردن و انجام کار های کلافه کننده است.

 اخم کردن

مقاومت در برابر خوابیدن

کودکانی که می خواهند توجه شما را جلب کنند، دوست دارند بیدار بمانند. او تظاهر می کند که خوابش نمی آید و هنگام خوابیدن گریه می کند و در نتیجه می خواهد کاری کند که شما در کنارش بیدار بمانید و به او توجه کنید و کارش را انجام دهد.

تظاهر به بیماری

بعضی از کودکان به قدری نیاز به توجه دارند که دوست دارند خودشان را بیمار نشان دهند زیرا می‌دانند که اگر بیمار باشند، والدین به آن ها بیشتر توجه و رسیدگی می کنند و از آنجایی که این حس را از طرف والدین دوست دارند، خودشان را بیمار نشان می دهند که از انجام این کار سود ببرند و مهم تر از همه اینکه بسیاری از آن ها به مهد کودک یا مدرسه نمی روند.

READ
باترس واضطراب کودکان چه باید کرد؟

تمایل نداشتن به تنهایی خوابیدن

بعضی از کودکان اتاق جداگانه دارند اما معمولاً کودکانی که نیاز به توجه دارند، از تنهایی خوابیدن می ترسند و به آن مقاومت نشان می دهند. آن ها دوست دارند از لحاظ جسمی نزدیک به پدر و مادرشان باشند، در آغوش آن ها بخوابند و در نتیجه هرگز به اتاق تنها نمی روند.

حسودی به کودکان دیگر

کودکانی که نیاز به توجه دارند، اصلا تحمل این را ندارند که شما به کودک دیگری محبت کنید. آن ها حس حسادت را در خودشان پرورش داده اند و اصلاً تحمل تعامل شما با کودکان دیگر را ندارند و این نشان دهنده این است که از لحاظ توجه، کمبود دارند.

کمبود توجه

تظاهر به فراموش کردن چیز ها

بعضی از کودکان از روی عمد و هدف، خودشان را به فراموشی می زنند زیرا می‌دانند که والدین باید به آن ها یادآوری کنند و این یادآوری یک نوع توجه به آن ها محسوب می شود و در نتیجه ترجیح می دهند به روی خودشان نیاورند و تظاهر کنند که چیز های مختلف را فراموش کرده اند و سپس توجه بخرند.

احساس ناراحتی شدید هنگام نادیده گرفته شدن

کودکی که نیاز به توجه دارد، یعنی اغلب نادیده گرفته می شود. مطمئناً خانواده این کودکان به خاطر استرس و مشغله زیاد آن ها را نادیده می گیرند اما بدانید که این کودک از درون دچار فروپاشی می شود، زیرا احساس می کند به چشم شما نمی آید و در خانه نامرئی است و همین موضوع باعث ایجاد حس ناامنی و اضطراب در او می شود و هنگامی که نادیده اش می گیرید، رفتار بد و ناراحت‌کننده ای از خودش نشان می دهد که قطعاً برایش بسیار مضر است.

پرت کردن چیز های مختلف

پرت کردن چیز های مختلف مخصوصاً در زمانی که آن چیز ارزشمند باشد، یکی از راحت ترین راهکار ها برای کودک در جلب توجه شما است. او دوست دارد همه چیز را دور بریزد تا توجه شما را جلب کند؛ کاری که شما از آن متنفر هستید را به انجامش ادامه می دهد.

READ
جروبحث در مقابل فرزندان برای سلامتی آن‌ها و ازدواج شما مفید است/روانشناسی

درخواست زیاد برای کمک

ایا تا به حال متوجه شده اید که کودکتان احساس ناامنی می کند و مدام به دنبال درخواست کمک است. حتی برای کارهایی که می تواند به تنهایی انجام دهد. اگر کودک شما نقش یک انسان ضعیف را بازی می کند و مدام سر هر چیز کودکی از شما کمک می گیرد، بدانید که به دنبال جلب توجه شما است.

کمبود توجه

ناراحت به نظر رسیدن

اینکه بدانید کودکتان ساکت و غمگین یکجا نشسته، قطعا تحمل شرایط را برایتان سخت می کند. گاهی اوقات کودک خودش را به غمگینی می زند و حالت ناراحت به خودش می گیرد تا با انجام این کار توجه شما را جلب کند و شما حالش را بپرسید و این رفتارش نشان دهنده این است که نیاز به توجه دارد.

بد غذا خوردن

بعضی از کودکان فقط به غذا نوک می زنند و چند وقت یکبار یک چیز کوچک را داخل دهانشان می گذارند و به طور کامل غذا نمی خورند. در واقع آن ها با انجام این کار قصد دارند توجه کامل شما را دریافت کنند و شما اصرار به غذا خوردنشان کنید.

واکنش های شدید

واکنش شدید یکی دیگر از علامت کم توجهی در کودکان است. اگر کودک بیش از حد دراماتیک رفتار می کند یا سریعاً سر هر موضوعی عصبانی می شود، یعنی می خواهد توجه شما را جلب کند. معمولاً در این شرایط حتی برای مسائل کوچک هم واکنش های خیلی تند دارد.

بد رفتاری

در نهایت اینکه مهمترین علامت نیاز به توجه از سمت کودک، این است که رفتار بدی دارد. او احساس می کند که با دیوانه به نظر رسیدن، بد اخلاقی و عصبانیت می تواند توجه شما را جلب کند و شما بیشتر او را ببینید و در نتیجه این روش منفی را در پیش می گیرد تا توجه بیشتری به سمت خودش داشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد نمایید *