شلخته ها کلیک کنند

برای درک بهتر این عبارت، دیوید اچ فریمن – یکی از نویسندگان کتاب «بی‌نظمی عالی» افراد بی‌نظم را به چند دسته تقسیم می‌کند:

1. توده درست کن‌ها: افرادی هستند که می‌توانند منظم باشند زیرا می‌دانندباید وسایل مهم‌تر را بالای کوهی که از وسایل به هم ریخته خود ساخته‌اند، قرار دهند. این افراد عموما فعال، درک کننده و بسیار ریلَکس هستند.

2. چِپانَنده‌ها: افرادی که اصولا همه وسایل را داخل کمد و کشو می‌چپانند، اغلب درون گرا واز نظر احساسی پیچیده هستند. در ظاهر شاید آن‌ها بسیار خونسرد و رک به نظر برسند اما درون آن‌ها غوغایی برپاست.

3. ریخت و پاش کننده‌ها: افرادی که هر چیزی را در هر جایی که می‌خواهند رها می‌کنند و می‌اندازند، اصولا آدم‌های فراموشکار و دور از دسترسی هستند. آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند که دیگران بتوانند از میان این همه به هم ریختگی وسایل مورد نیاز خود را پیدا کنند.

4. شلخته‌های مخفی کار: این‌ها افرادی هستند که شلخته و بی‌نظمند اما بسیار هم سیاست مدار هستند. آن‌ها وسایل را که ریخته در جایی جمع می‌کنند که جلوی چشم نیست. یعنی ظاهرا مرتب و واقعا بی‌نظم و شلخته هستند.

5. بیگ بَنگِرها: افرادی که اجازه می‌دهند خانه یا اتاقشان چندین روز به هم ریخته و نامرتب باشد و بعد از چند روز همه آن به هم ریختگی‌ها را تمیزمی کنند، اصطلاحاً بیگ بَنگِر نامیده می‌شوند. این افراد بسیار حساس و در مورد خود بسیار سختگیر هستند. این نوع شلختگی آن‌ها را آزار می‌دهد و خود را برای این بی‌نظمی مقصر می‌دانند اما تغییری در خود به وجود نمی‌آورند و این داستان همیشه تکرار می‌شود.

آیا همیشه به افرادی که همه کارشان درست است و همه چیز را با هم دارند، غبطه می‌خورید؟ خوب، اکنون نوبت شماست.

برای مرتب چیدن سینی، تخته آشپزخانه و حتی تابه‌های تخت می‌توانید از قفسه‌های جداکننده که بیشتر در ادارات و شرکت‌ها استفاده می‌شوند، کمک بگیرید. هر کدام از سینی‌ها را می‌توانید در بخش‌های مختلف آن قرار دهید

با  روش های بسیار ساده‌ای که در ادامه برایتان نام برده‌ایم، می‌توانید به خوبی همه چیز را نظم دهید و مرتب کنید. این روش‌ها از ایده‌های خلاقانه طراحان و مدرسین طراحی الهام گرفته شده‌اند.

جمع کردن خرده ریزها: اگر جای روزنامه و مجله در خانه دارید، از آن به صورت عمودی به عنوان مکانی برای قرار دادن کیسه‌های فریزر، پلاستیک و فویل آلومینیومی در آشپزخانه استفاده کنید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

حلقه کردن سیم‌ها : لوله‌های مقوایی داخل دستمال توالت را دور نریزید. آن‌ها را به طور مرتب درون یک جعبه کنار هم بچینید و سیم، کابل و شارژرهای اضافه را به طور مرتب حلقه کنید و درون آن‌ها قرار دهید. به این ترتیب، از در هم پیچیده شدن سیم‌ها جلوگیری خواهید کرد.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

افزایش فضای زیر کابینت : دیوارهای داخل کابینت زیر سینک را از دو طرف سوراخ کنید و یک میله بلند همچون رگال داخل کمد دیواری، در سقف آن اضافه کنید. با این کار می‌توانید اسپری‌های پاک کننده، شیشه شوی و… را از قسمت نازل روی این میله آویزان کنید و به این ترتیب، فضای داخل کابینت باز می‌شود.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

از سیستم تا کردن استفاده کنید : کشوهای دِراوِرها جای چندانی برای جا دادن لباس‌ها ندارند. اگر لباس‌ها را به طور نامرتب در این کشوها و قفسه‌ها قرار دهیم، فضا از آن چیزی که هست هم کمتر خواهد شد. بنابراین، سعی کنید همه لباس‌ها را به طور مرتب تا کنید و از جلو تا عقب کشو با نظم بچینید. به این ترتیب، می‌توانید همه آن‌ها را به خوبی ببینید و به راحتی از میانشان یکی را برای پوشیدن انتخاب کنید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

مرتب چیدن سینی‌ها و تخته آشپزخانه: برای مرتب چیدن سینی، تخته آشپزخانه و حتی تابه‌های تخت می‌توانید از قفسه‌های جداکننده که بیشتر در ادارات و شرکت‌ها استفاده می‌شوند، کمک بگیرید. هر کدام از سینی‌ها را می‌توانید در بخش‌های مختلف آن قرار دهید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

استفاده از رخت آویزهای مخصوص روسری: برای مرتب نگه داشتن روسری و مقنعه و جمع بودن آن‌ها درون کمد لباس‌ها، از رخت آویزهای طبقه‌ای مخصوص این کار استفاده کنید. به این ترتیب، علاوه برمرتب شدن کمد، روسری‌ها نیز چروک نمی‌شوند.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

جمع کردن مَلحَفه‌ها درون یک روبالشتی: پس از شستشو و اتو کشی ملحفه‌های روتختی و روبالشی اگر قرار نیست روی تخت استفاده شوند، آن‌ها را به طور مرتب تا کنید و درون یک روبالِشی جمع کنید. به این ترتیب، هیچ کدام از آن‌ها را گم نخواهید کرد.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

ساختن چوب رختی برای کفش‌ها: برای ساختن چوب رختی برای کفش‌های خود باید میله پایین چوب رختی لباس را با انبردست قطع کنید، آن را به دو طرف به بیرون یا به طور موازی به داخل خم کنید و آن را به شکل چنگک در آورید. برای دمپایی و صندل باید چنگک های این چوب رختی را به بیرون خم کنید و برای کفش‌های معمولی دو بازوی آن رابه طور موازی به طرف داخل خم کنید. با این خلاقیت جالب، می‌توانید کفش ها و صندل‌هایتان را از کمد آویزان کنید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

جمع کردن اسباب بازی داخل سبد: می‌توان با سیم‌های موجود در انبار خانه سبدی دیواری ساخت و آن را به اندازه قد کودکان، به دیوار نصب کرد و اسباب بازی‌های اضافه را داخل این سبد ریخت. با این کار می‌توانید بالاخره کف اتاق فرزند خود را ببینید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

مرتب کردن زیورآلات : برای نگهداری از زیورآلات، دستبند، النگو و دکمه‌های سر دست لازم نیست از جعبه‌های جواهرات استفاده کنید. به راحتی می‌توانید با خریدن یک میله چوبی عمودی همچون جای دستمال حوله‌ای آشپزخانه، آن‌ها را داخل این میله قرار دهید تا دسترسی راحت‌تری نیز داشته باشید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

دیدن همه وسایل به طور یکجا : در بازار، قفسه‌های پارچه‌ای چند طبقه وجود دارد که می‌توان از پشت در کمد یا اتاق آویزان کرد. این قفسه‌های پارچه‌ای، برای قرار دادن وسایلی همچون، باتری، کِلید، چتر، خودکار، عینک و… جای زیاد و مجزایی دارند.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

جایی برای سنجاق سرها : پیدا کردن سنجاق سر در ته کیف و کوله پشتی کار چندان ساده‌ای نیست. باید همه کیف را بیرون بریزید تا سنجاق سرهای خود را بیابید. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از قوطی یا جعبه آدامس برای جمع کردن سنجاق‌ها در یکجا استفاده کنید. با این کار دیگر سنجاق سر خود را گم نمی‌کنید و هنگام نیاز، دسترسی راحتی نیز به آن‌ها خواهید داشت.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

مرتب کردن داخل اتومبیل : اگر کودک زیر 6 سال دارید، احتمالا صندلی عقب ماشین پر از اسباب بازی، کتاب و وسایل کودک شماست. برای جلوگیری از این به هم ریختگی می‌توانید از ظرف‌های پلاستیکی دیواره دار یا سبدهای کوچک پیک‌نیک برای یکجا کردن این وسایل استفاده کنید. حتی می‌توانید وسایل خود همچون عینک آفتابی، دستمال ماشین و… را نیز در آن قرار دهید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

نظم بخشیدن به سه راهی برق : برای تشخیص بهتر سیم‌های برقی که داخل سه راهی قرار دارند، می‌توانید برچسب‌های پلاستیکی از داخل سیم‌ها عبور دهید و نام وسیله‌ای که به آن تعلق دارد را بنویسید. با این خلاقیت ساده، دیگر به اشتباه سیم وسیله ها را به اشتباه از پریز خارج نمی‌کنید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

استفاده بهینه از سبد چهارگوش : هنگام خرید از سوپر مارکِت، وسایل داخل کیسه‌های پلاستیکی مختلف قرار دارند و قرار دادن آن‌ها روی صندلی اتومبیل این احتمال را دارد تا روی دست انداز یا هنگام پیچ لیز بخورند و کف ماشین بیفتند. می‌توان به راحتی با خرید یک سبد چهارگوش یا حتی سبد رختشویی، از این مشکل جلوگیری کرد. با این کار، وسایل را داخل سبد و در صندق عقب قرار می‌دهید و هیچ چیز جابه‌جا نمی‌شود.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

جلوگیری از مشکلات ناشی از ماشین لباسشویی : برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ماشین لباسشویی می‌توانید از ماژیک هایوایت برد که به راحتی با دستمال پاک می‌شوند، استفاده کنید. به این ترتیبکه لباس‌هایی که نباید با آب گرم شسته شوند، لباس‌های رنگی، یا لباس هایی که نباید در دور خشک کن قرار داشته باشند را روی بدنه ماشین لباسشویی بنویسید.

روش‌هایی ساده برای رهایی از شلختگی

کاور کردن دفترچه‌های راهنمای وسایل : برای همیشه در دست بودن دفترچه‌های راهنمای وسایل خود، آن‌ها را درون کاور قرار دهید و به پشت دستگاه‌ها بچسبانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *

Previous post آموزش دوخت كیف پارچه ای
Next post جدیدترین مدل لباس مجلسی