کد خبر : 3507
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 5 دی 1392 - 18:36

خانه شما برای هماهنگی با فصل سرد به چه تغییراتی نیاز دارد/نکات خانه داری

خانه شما برای هماهنگی با فصل سرد به چه تغییراتی نیاز دارد/نکات خانه داری

رخوت روزهای سرد زمستان فضای بسیاری از منازل را سرد می کند. اگر بخواهیم محیط زندگی مان را با کمترین هزینه گرم و صمیمی تر کنیم و خانه ای امن، شاد و راحت در برف و باران این فصل از سال داشته باشیم باید به راهکارهای ساده ای توجه کنیم. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه

رخوت روزهای سرد زمستان فضای بسیاری از منازل را سرد می کند. اگر بخواهیم محیط زندگی مان را با کمترین هزینه گرم و صمیمی تر کنیم و خانه ای امن، شاد و راحت در برف و باران این فصل از سال داشته باشیم باید به راهکارهای ساده ای توجه کنیم.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ اگاهی اوقات پیش می آید که در فصل های پاییز و زمستان چند روز پیاپی هوا گرفته و ابری است. طول روزها هم کوتاهتر می شود و به این ترتیب کمبود نور و هوای سرد شرایطی را ایجاد می کند تا افراد مستعد، دچار عارضه ای به نام «افسردگی فصل سرد» شوند. پس باید تدبیری بیندیشید تا از این وضعیت دور بمانید.

برای داشتن خانه ای روشن این نکات را در نظر بگیرید

 

** پرده های پنجره اتاق نشیمن را طوری انتخاب کنید که امکان کنار زدن پرده ها و راه دادن نور طبیعی به اتاق وجود داشته باشد. در این صورت روزها از حداقل نور، بیشترین استفاده را دارید.

** در ساعاتی که نور خورشید از پشت ابرها بیرون آمده، در اتاق های جنوبی خانه بیشتر پرسه بزنید چون این اتاق ها پرنورتر هستند. برای کودکان هم اتاق هایی با روشنایی بیشتر در نظر بگیرید.- در صورتی که بیشتر ساعات روز را در اتاق نشیمن هستید و از طرفی این مکان از پنجره و نور طبیعی دور است، دکوراسیون خانه تان را طوری تغییر دهید که مکان اتاق نشیمن در قسمت پرنورتر خانه باشد. حتی می توانید یکی از اتاق های جنوبی را به اتاق نشیمن اختصاص دهید و تلویزیون و مبلمان را به این بخش منتقل کنید.

** منابع نور مصنوعی را افزایش دهید. اگر لوسترهای خانه شما شاخه های رو به پایین دارند، نور کمتری به اتاق می رسد. بنابراین بهتر است که منابع نورزای دیگری مانند دیوارکوب هایی با شاخه رو به بالا را به دیوار نصب کنید تا نور اتاق بیشتر شود. این روزها لوسترهای رنگی هم در بازار فراوانند که می توانید رنگ آنها را با سایر اجزای دکوراسیون اتاق نشیمن هماهنگ کنید و از همان اصل گرم کردن اتاق با استفاده از رنگ ها در این بخش هم استفاده کنید.

خانه ای سبز در فصل سرد

 

READ
نکاتی برای شستشوی بهتر لباس

این روزها وقتی پرده پنجره ها را کنار می زنید و به باغچه نگاه می کنید ممکن است با دیدن درختان بدون برگ و شاخه های خشک، کمی دلگیر شوید اما برای جلوگیری از این غم، یک راه خوب و عالی وجود دارد. فقط کافی است با انتخاب چند گیاه آپارتمانی مناسب بخش کوچکی از فضای خانه را به طبیعت جان دار اختصاص دهید و با دیدن گیاهان روحیه بهتری داشته باشید.این را هم بدانید که استفاده از عناصر طبیعی در محیط خانه به کاهش استرس و ایجاد فضایی آرام کمک می کند.

در مورد استفاده از گیاهان آپارتمانی این نکات را رعایت کنید

– اگر اتاق نشیمن شما نور خوبی داشته باشد، بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی است چون جلوی چشم همه افراد خانواده قرار دارد و همه می توانند از مزایای همزیستی با این گیاهان بهره مند شوند.

– قبل از ورود هر نوع گیاه آپارتمانی به داخل خانه، باید محیط خوبی را برایشان فراهم کنید و درباره نحوه نگهداری از گیاهان آپارتمانی اطلاعات کافی به دست آورید تا بعد از مدتی با دیدن برگ های زرد و خشک این گیاهان غمگین نشوید.

– اگر تازه کار هستید به سراغ گیاهان مقاومتر بروید. به هر حال در فصلی که گیاهان کوچه و خیابان بی برگ هستند، داشتن گیاهانی با برگ های سبز و تازه به سرزندگی محیط زندگی شما کمک می کند.

– با شروع فصل زمستان، وسایل گرمازای متعددی در خانه روشن می شوند. بنابراین اگر می بینید که گیاهان آپارتمانی تان در کنار این منابع مستقر شده اند، مکان دیگری را برای قرار دادن گلدان ها در نظر بگیرید تا تغییرات ناگهانی دمای محیط به گیاهان آسیب نرسانند. توجه به این نکته به ویژه در مورد گیاهان حساس، اهمیت بیشتری دارد.

– در صورتی که روی زمین فضای کافی برای قرار دادن گیاهان ندارید، از گلدان هایی استفاده کنید که روی سقف یا دیوار نصب می شوند. داخل آنها گیاهان رونده بکارید.

READ
اشتباهات شایع در آشپزی/نکات خانه داری

Decoration

تغییر چیدمان مبل ها در اطراف شومینه

 

در روزهای زمستانی فضای اطراف وسایل گرمازا – مانند شومینه و بخاری – محبوبیت بیشتری پیدا می کنند و به همین دلیل دکوراسیون خانه ها دچار تغییر می شوند. از طرف دیگر شومینه علاوه بر اینکه به افزایش گرمای محیط کمک می کند، یک عنصر دکوراسیونی است که در فصل زمستان به مرکز توجه تبدیل می شود. پس اشیای تزئینی مختلف، مانند بشقاب های نقاشی شده یا قاب های کوچک و بزرگ زیبا را روی دیوار دودکش شومینه نصب کنید یا اینکه در تاقچه بالای آن گلدان گل، شمع و قاب عکس را کنار هم بگذارید تا فضای اتاق نشیمن شما زیبا و صمیمی تر به نظر بیاید.
اگر شومینه خانه شما در اتاق نشیمن قرار دارد بهتر است در چیدمان مبلمان تغییراتی ایجاد کنید و آنها را در فاصله ای نزدیکتر به شومینه دور هم بچینید. یک روش این است که کاناپه بزرگتر را روبروی شومینه بگذارید و مبل های کوچکتر را در اطراف آن بچینید. علاوه بر این می توانید از چیدمان یکسویه هم استفاده کنید. بدین معنا که لوازم دکوراسیونی را طوری کنار هم بگذارید که حلقه ای ناتمام به وجود آید و نقطه مکمل این حلقه، شومینه باشد.

** استفاده از رنگ های گرم : هوای بیرون از خانه به اندازه کافی سرد است، بنابراین اگر می خواهید خانه را گرم و راحت نگه دارید علاوه بر استفاده از وسایل گرمازا، بهتر است از رنگ های گرم هم کمک بگیرید. در این زمینه چند پیشنهاد برایتان داریم:- رنگ های طلایی، زرد، نارنجی و قرمز که به رنگ آتش نزدیکترند، انرژی و گرمای بیشتری ایجاد می کنند. در نتیجه می توانید این رنگ ها را به محیط اطرافتان اضافه کنید.

** کف اتاق، دیوارها، سقف و پارچه ها از جمله قسمت هایی هستند که با تغییر رنگ آنها دکوراسیون اتاقتان زمستانی می شود. به طور مثال با افزودن چند تابلوی رنگی کوچک و بزرگ، دیوارهایتان رنگ و روی تازه ای به خود می گجیرند. در مورد زمین هم سرد شدن هوا بهانه ای است تا تعداد کفپوش های پرزدار را افزایش دهید. بهتر است این کفپوش ها طرح هایی با رنگ های شاد داشته باشند.

READ
پسران نخوانند”دلیل درگیر شدن دختران در روابط جنسی/روانشناسی

** یک راه دیگر هم برای ورود رنگ های گرم به خانه استفاده از کوسن های رنگی است که هزینه خریدشان زیاد نیست ولی نتیجه شگفت انگیزی دارند و خانه شما را در گرمای لذتبخشی غرق می کنند. با این کوسن ها مبلمان شما جلوه تازه ای پیدا می کنند و هنگام نشستن روی مبل هایی با کوسن های اضافه احساس گرما و راحتی بیشتری خواهید داشت.
– اگر رنگ پرده ها روشن و خنثی است، با اضافه کردن یک لایه پرده یا والان ضخیم تر اتاقتان را زمستانی تر کنید. برای پرده و والان ها هم رنگی گرم و هماهنگ با سایر اجزای دکوراسیون در نظر بگیرید.** راه دیگر این است که ترکیب رنگ های گرم را به صورت مجزا در جای جای منزلتان به کار بگیرید. به عنوان نمونه می توانید چند برچسب قرمز را روی یخچال بچسبانید و در عین حال کابینت ها را هم با برچسب های سراسری به رنگ قرمز درآورید. حتی می توانید چند دکوری با رنگ های گرم را روی این آشپزخانه بچینید و صندلی های ارزان قیمتی در طیف رنگ های زرد طلایی، زرد، نارنجی یا قرمز برای این بخش از منزل خریداری کنید.

منبع:سرشت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد نمایید *