آموزش بافتنی – بافت شال سه گوش

SHAL(1)

امروز قصد داریم طرز بافت شال سه گوش را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز

4 کلاف 100 گرمی شیری رنگ- یک کلاف قهوه‌ای – میل شماره 3.5

طرز بافت

ابتدا  80 سانتی‌متر زنجیره بافته شود. رجهای بعدی مطابق زیر بافته خواهد شد.

رج اول: 7 دانه زنجیره بافته و در دوازدهمین دانۀ زنجیره با پایه کوتاه وصل کنید. 5 دانه زنجیره بافته و در پنجمین دانه با پایه کوتاه وصل کنید و تا آخر به همین صورت ببافید.

نکته:
شروع هر رج با 7 زنجیره زده می‌شود و در وسط 5 زنجیره داریم.

رج دوم: 7 زنجیره بافته و در وسط حلقۀ اول با پایه کوتاه وصل کنید. 5 زنجیره بافته و در وسط حلقه دوم با پایه کوتاه وصل کنید تا آخر ادامه دهید. این کار را تا بلندی 80 سانتی‌متر ادامه دهید.وقتی بافت به پایان رسید. بافت را به صورت مثلثی دولا کنید و توسط حلقه‌های 4 زنجیره قسمت باز دو تکه را به هم وصل کنید. در ادامه، با حلقه‌های در شروع 12 دانه و در وسط با 10 زنجیره که در رج بعدی در وسط حلقه‌های رج قبل بافته می‌شوند تا 6 رج ادامه دهید. 13 دانه موتیف بافته و در فاصله‌های مرتب با 8 دانه زنجیره به بافت اصلی وصل کنید.

دوباره روی موتیف‌ها 6 رج حلقه‌های 8 زنجیره مانند بالا ببافید. یک دور بافت مربع بافته و جهت حاشیه دور شال به این صورت عمل کنید. 20 زنجیره بافته شود.6 زنجیره دیگر ببافید و به اولین دانۀ خودش وصل کنید.
حلقه را برگردانید 2 زنجیره 4 پایه بلند در داخل حلقه ببافید و با پایه کوتاه وصل کنید. این کار را 3 بار تکرار کنید و در آخر با پایه کوتاه وصل کنید و 20 دانه زنجیره بافته و آن را در سومین دانۀ مربع با پایه کوتاه وصل کنید. ریشه‌ها را به همین صورت تا آخر ادامه دهید.

طریقۀ‌ بافت موتیف
6 دانه زنجیره بافته شود. دو سر آن را با پایه کوتاه به هم وصل کنید. داخل حلقه را با 12 پایه بلند به فاصلۀ 2 زنجیره از هم پر کنید (2 زنجیره یک پایه بلند).

رج دوم: 4 زنجیره بافته و در وسط اولین 2 زنجیره 4 پایه بلند دوبل ببافید. 4 زنجیره و با پایه کوتاه در وسط 2 زنجیرۀ بعدی وصل کنید. این کار را 6 بار تکرار کنید.

رج سوم: بافت را برگردانید. 5 دانه زنجیره بافته در انتهای گلبرگ اول با پایه کوتاه وصل کنید. این کار را 5 بار دیگر تکرار کنید.

رج چهارم: بافت را برگردانید. داخل حلقۀ 5 زنجیره، 5 زنجیره 7 پایه بلند سوبل و 5 زنجیره ببافید. با پایه کوتاه روی پایه کوتاه رج قبل وصل کنید. این کار را 5 بار دیگر انجام دهید. تا 6 گلبرگ 7 دانه‌ای سوبل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *

Previous post آموزش بافت شنل/بافتنی
Next post آموزش طرحهای طنابی در بافت/