کد خبر : 17303
تاریخ انتشار : شنبه 8 بهمن 1401 - 21:27

کتاب حال خوب کن ؛ بهترین‌ها برای تقویت روحیه

کتاب حال خوب کن ؛ بهترین‌ها برای تقویت روحیه

. اما زمانی که از حال بد به کتاب پناه می‌بریم، باید دنبال کتاب حال خوب کن باشیم. برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی برخی از این کتاب‌ها بپردازیم

کتاب حال خوب کن ؛ بهترین‌ها برای تقویت روحیه

 

فهرست مطالب
 • کتاب های غیر داستانی حال خوب کن
 • ۱- هنر عشق ورزیدن – اریک فروم
 • ۲- هنر شفاف اندیشیدن – رولف دوبلی
 • ۳- تئوری انتخاب – ویلیام گلسر
 • ۴- انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل
 • ۵- تسلی بخشی های فلسفه – آلن دو باتن
 • ۶- شفای زندگی – لوئیز هی
 • ۷- از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم – هاروکی موراکامی
 • کتاب های داستانی حال خوب کن
 • ۸- یک عاشقانه آرام – نادر ابراهیمی
 • ۹- قلعه سفید – اورهان پاموک
 • ۱۰- شازده کوچولو – آنتوان دوسنت اگزوپری
 • ۱۱- دختر پرتقالی – یوستین گوردر
 • ۱۲- پیرمرد و دریا – ارنست همینگوی
 • کتاب حال خوب کن ؛ سخن پایانی

اگر اهل کتاب خواندن باشید، مطالعه کتاب‌های موردعلاقه‌تان حال شما را خوب می‌کند.مطالعه می‌تواند خلق و خوی ما را تغییر دهد. اما زمانی که از حال بد به کتاب پناه می‌بریم، باید دنبال کتاب حال خوب کن باشیم. برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی برخی از این کتاب‌ها بپردازیم. کتاب‌های مختلف روانشناسی، داستانی و علمی که با خواندنشان هم حالمان خوب می‌شود و هم یاد می‌گیریم که چطور می‌توان حال بهتری داشت. پس به شما توصیه می‌کنیم حتما این کتاب‌ها را در برنامه مطالعه خود قرار دهید. حال به سراغ این ۱۲ کتاب می‌رویم.

کتاب های غیر داستانی حال خوب کن

خواندن کتاب‌های غیر داستانی حال خوب کن برای زمانی خوب است که به دنبال مسیر تازه‌ای در زندگی می‌گردیم. مسیری که بتواند ما را به سمت داشتن زندگی بهتر هدایت کند. از زندگینامه تا کتاب‌های خودیاری، همگی می‌توانند حال ما را به مرور بهتر کنند. البته این موضوع به انتخاب کتاب خوب هم بستگی دارد. کتاب‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند چنین خاصیتی دارند.

۱- هنر عشق ورزیدن – اریک فروم

اریک فروم

عشق متناقض‌ترین حالتی است که بشر هزاران سال با آن درگیر بوده. گاهی با عشق ورزیدن می‌توان حال خوب را در زندگی تجربه کرد و گاهی هم مثل ورتر جوان (شخصیت اصلی کتاب رنج‌های ورتر جوان) به تحمل رنج و غمی پایان ناپذیر افتاد. کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته اریک فروم جامعه شناس و روانشناس بزرگ آلمانی است. فروم در این کتاب عشق را به هنری تعبیر کرده است که باید طریقه عمل به آن را آموخت. از نظر او عشق و عاشقی یعنی از خودگذشتگی و در اختیار دیگری بودن. دنیای ایده‌آل او در کتاب، متفاوت از دنیای بده بستان عشقی است که در آن دو فرد عاشق در عشق به معامله با یکدیگر می‌پردازند.

با خواندن این کتاب الفبای عاشقی را یاد می‌گیرید. انتخاب این کتاب برای هدیه به دوست محبوبتان هم می‌تواند گزینه جذابی باشد. کتاب هنر عشق ورزیدن به شما آموزش می‌دهد که چطور با عشق ورزیدن می‌توان حال خوبی داشت. نشر مروارید این اثر اریک فروم را با ترجمه پوری سلطانی به چاپ رسانده است.

 

 

۲- هنر شفاف اندیشیدن – رولف دوبلیهنر شفاف اندیشیدن

بسیاری از اوقات حال بدمان در زندگی به دلیل تصمیم‌های اشتباه و افکار سیاهی است که داریم. یک تصمیم اشتباه ممکن است حتی یک عمر پشیمانی به بار بیاورد. در هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی به همین اشتباهاتی می‌پردازد که در تصمیم گیری‌ها و فکر کردن پیش می‌آید. در این کتاب خطاهای شناختی مختلف انسان در ۹۹ فصل گردآوری شده‌اند. همچنین نویسنده این کتاب هفت گام را برای یک زندگی بی خطا معرفی کرده است. هنر شفاف اندیشیدن می‌تواند یک دایره المعارف جامع درباره خطاها باشد و با دانستن این موارد می‌توان زندگی بهتر و خوبتری را تجربه کرد. اگر حال بدتان ناشی از یک تصمیم اشتباه بوده، خواندن این کتاب برای شما ضروری است. نشر چشمه ترجمه عادل فردوسی‌پور از این کتاب را به چاپ رسانده است.

 

 

۳- تئوری انتخاب – ویلیام گلسر

تئوری انتخاب کتاب حال خوب کن

کتاب تئوری انتخاب به عنوان یک منبع بی نظیر برای روان درمانی استفاده می‌شود. در بدترین زمان‌های زندگی و حتی زمانی که احساس خودکشی و پوچی از زندگی دارید، تئوری انتخاب می‌تواند یک دریچه روشن به سوی یک زندگی بهتر با حال خوب‌تر باشد. این کتاب را ویلیام گلسر روانشناس مطرح نوشته است که کتاب ازدواج بدون شکست او را  رفتارها، احساسات و انگیزه‌های انسا‌ن‌ها، انتخاب‌ها و رفتارهای هر فرد و تحلیل‌های درونی او در نظر گرفته می‌شود. از نظر این روانشناس نیازها و احساسات بنیادین انسان شامل زنده ماندن و بقا، عشق و تعلق خاطر، قدرت، آزادی و تفریح می‌شود. انسان براساس این نیازها دست به انتخاب‌های مهمی در زندگی‌اش می‌زند.

READ
معرفی کتاب "بچه های خوب عادت های بد"/معرفی کتاب

با شناخت این نیازها و احساسات می‌توانید شناخت بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید و ببینید که هدفتان از زندگی چیست و براساس این اهداف دست به انتخاب‌های بعدی بزنید و برای زندگی‌تان اولویت بندی

۴- انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل

ویکتور فرانکل

بسیاری از افراد به علت پشت کنکور ماندن، از دست دادن یک کار خوب، پذیرفته نشدن در مصاحبه کاری، شکست عشقی، تنهایی، دور شدن از خانواده و هزاران اتفاق مشابه دیگر حال بد را تجربه می‌کنند. اما در همه این اتفاقات فردایی وجود دارد و می‌توان راه حلی پیدا کرد. ویکتور فرانکل در انسان در جستجوی معنا تجربه متفاوتی را با شما به اشتراک می‌گذارد. او از دنیایی می‌گوید که در آن فردا بی معنی است. فردا برای دکتر فرانکل و یارانش در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها به دو مسیر خلاصه می‌شد، مسیر رفتن به سر کاری بیهوده برای حفر کردن و مسیری به سوی حمام‌های گاز و کوره‌های آدم سوزی. دکتر در این زندگی بی فردا به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توان معنای زندگی را پیدا کرد. او از تجربه‌های خودش و بیمارانش می‌گوید که با روش تخصصی‌اش یعنی لوگوتراپی یا معنا درمانی درمان شده‌اند.

دکتر فرانکل در این کتاب توضیح می‌دهد که چطور می‌توان در هر کار سختی معنایی پیدا کرد و چطور در هر شرایطی دست به انتخاب زد. از نظر او هیچگاه نمی‌توان آزادی را از انسان‌ها گرفت. خواندن این کتاب می‌تواند حال شما را در سخت ترین شرایط زندگی هم خوب کند. در ایران نشر جامی این اثر را با ترجمه امیر لاهوتی منتشر کرده است. 

۵- تسلی بخشی های فلسفه – آلن دو باتن

تسلی بخشی های فلسفی

کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه نوشته آلن دوباتن، فیلسوف و مجری بریتانیایی است. دوباتن در این کتاب با پرداختن به آثار شش فیلسوف بزرگ به شما یاد می‌دهد که در سختی‌های متفاوت چطور حال خوبی داشته باشید. با این کتاب یاد می‌گیرید که مثل سقراط در برابر محبوب نبودن تاب بیاورید. مثل سنکا با یاس و ناامیدی کنار بیایید. همانند اپیکور در برابر بی پولی و مشکلات مالی سرتان بالا باشد. با آثار مونتنی از ناکارآمدی خود ناامید نشوید. اگر عاشقید و دلشکسته با شوپنهاور همیشه مغموم آشنا شوید و با آثار نیچه سختی‌های زندگی را راحت‌تر تحمل کنید.

این کتاب حال خوب کن می‌تواند یک انتخاب بی نظیر برای زمان‌هایی باشد که به دنبال راهی برای فرار از مشکلات هستید.

 

۶- شفای زندگی – لوئیز هی

شفای زندگی کتاب حال خوب کن

لوئیز هی نویسنده‌ کتاب شفای زندگی در ابتدا‌ی این کتاب می‌گوید: «امیدوارم این هدیه یاری‌تان کند تا آن‌ جایگاه درونی را که خانه‌ حرمت و عشق خالص و پذیرش خود است، بیابید.» با همین جمله ابتدایی می‌توان فهمید که شفای زندگی یک کتاب حال خوب کن به تمام معناست. نویسنده در این کتاب سعی کرده مراحل و مشکلات مختلف زندگی را معرفی کند و به شما یاد بدهد که چطور در این زندگی حال بهتری داشته باشید. اگر قصد دارید نگاه تازه‌ای نسبت به زندگی پیدا کنید حتما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را بخوانید. گیتی خوشدل این اثر را ترجمه و نشر پیکان آن را به چاپ رسانده است

 

۷- از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم – هاروکی موراکامی

موراکامی کتاب حال خوب کن

هاروکی موراکامی داستان نویس موفق ژاپنی  ، در کتاب از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم شرحی جذاب از زندگی‌اش می‌دهد. زندگی ساده مثل همه انسان‌های دیگر که موراکامی در آن دست به کارهای عجیب و متفاوت زده است. زندگی شاید شبیه به همه رمان‌های موراکامی، معمولی و عجیب و تا حدی فانتزی. او در این کتاب توضیح می‌دهد که چطور اولین کتابش را می‌نویسد و پس از موفقیت آن کتاب، کافه‌اش را که شب‌ها در آن می‌نوشت تعطیل می‌کند و نوشتن را به عنوان شغل اصلی‌اش انتخاب می‌کند. موراکامی از روزهایی می‌گوید که ۶۰ نخ سیگار می‌کشیده و سرانگشتانش زرد می‌شده. او از داستان موفقیتش در ترک سیگار می‌گوید و در نهایت توضیح می‌دهد که چطور به صورت حرفه‌ای دونده مسابقات دوی ماراتن می‌شود.

READ
آموزش دوخت دامن/خیاطی

از نظر موراکامی دوی ماراتن بهترین رشته ورزشی برای خودسازی در زندگی است. در دوی ماراتن رقیبی وجود ندارد و رقیبتان فقط رکوردی است که می‌زنید. اگر در زندگی موفقیت دیگران حال شما را بد می‌کند و احساس می‌کنید که از دیگران عقب هستید، باید در دوی ماراتن موراکامی با او هم قدم شوید. پس از خواندن این کتاب می‌بینید که چطور می‌توان با حال خوب‌تری در زندگی تلاش کرد و موفق شد. نشر چشمه این اثر موراکامی را با ترجمه مجتبی ویسی به چاپ رسانده است.

 

کتاب های داستانی حال خوب کن

در کنار کتاب‌های غیر داستانی که بیشتر روش‌های خوب کردن حال را آموزش می‌دهند، کتاب‌های داستانی حال خوب کن می‌توانند بهترین گزینه برای زمان‌هایی از شبانه روز باشند که می‌خواهیم حال بهتر و ذهنی آرام‌تر داشته باشیم. خواندن یک رمان که داستان یا حتی متن آن برای ما لذتبخش است، می‌تواند حال ما را خوب کند. آثار ادبی چون بیشتر در خاطر ما باقی می‌مانند، انتخاب‌های بهتری برای تجربه حال خوب هستند. در این لیست سعی شده کتاب هایی معرفی شوند که داستانی حال خوب کن داشته باشند.

۸- یک عاشقانه آرام – نادر ابراهیمی

یک عاشقانه آرام کتاب حال خوب کن

نادر ابراهیمی با قلم شاعرانه‌ای که دارد در یک عاشقانه آرام در سه فصل به روایتی عاشقانه از دوران قبل از انقلاب ۵۷ پرداخته است. در این کتاب داستان گیله مرد زندانی سیاسی را دنبال می‌کنید که با همه مصایبی که دارد در کنار معشوقه‌اش عسل عاشقانه‌ای آرام را تجربه می‌کند. نادر ابراهیمی این کتاب را به همسرش فرزانه تقدیم کرده و از این نظر برخی معتقدند در این کتاب تا حدی به تجارب شخصی خودش هم پرداخته است. خواندن این کتاب می‌تواند ساعاتی حال شما را خوب کند و شما را از افکار منفی و مصایب زندگی دور نگه دارد. انتشارات روزبهان این اثر نادر ابراهیمی را در ایران منتشر کرده است.


 


 

 

۹- قلعه سفید – اورهان پاموک

قلعه سفید

کتاب قلعه سفید یک رمان بسیار جذاب از اورهان پاموک نویسنده ترک است. این نویسنده برنده جایزه نوبل در قلعه سفید یک داستان تاریخی عجیب را روایت می‌کند که در آن با تاریخ دوران عثمانی و همچنین روابط ترک‌های مسلمان و مسیحیان و جنگ‌های بین آن‌ها آشنا می‌شوید. نوشته‌های پاموک به دلیل نزدیک بودن بافت سنتی ترکیه به ایران برای خوانندگان کشورمان همذات پنداری زیادی خواهد داشت. روایت شیرین و جذاب این کتاب می‌تواند حال شما را خوب کند.

قلعه سفید داستان دانشمندی ایتالیایی در قرن هفدهم میلادی است که در سفری دریایی از ونیز به ناپل اسیر ناوگان امپراطوری عثمانی می‌شود. او که به دلیل مسیحی بودن در خطر اعدام قرار گرفته است، از سوی استادی مسلمان که شباهت زیادی از نظر ظاهری به او دارد به بردگی گرفته می‌شود. داستان تقابل این دو فرد غیر هم کیش فضای جالبی را برای بازگو کردن مسائل جامعه شناسانه، تاریخی و دینی پاموکی ایجاد کرده است. نشر ققنوس این اثر را با ترجمه ارسلان فصیحی که از بهترین مترجم های کتاب در ایران است به چاپ رسانده است.

۱۰- شازده کوچولو – آنتوان دوسنت اگزوپری

شازده کوچولو کتاب حال خوب کن

داستان شازده کوچولو این شاهکار بزرگ دوسنت اگزوپری را حداقل یکبار باید در زندگی خواند. انسان‌های بزرگی با این کتاب حال خوب کن در طول زندگی‌شان همراه بوده‌اند. اگزوپری در این کتاب به شیوه‌ای سورئالیستی از دوست داشتن و عشق و هستی می‌گوید. کتاب از دیدگاه یک کودک روایت می‌شود یعنی همان شازده کوچولو معروف. سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرود آمد. این اتفاق باعث شد تا اگزوپری به فکر نگارش شازده کوچولو بیفتد. اثری که امروزه یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان به حساب می‌آید.

READ
چگونه با کودکم رفتار کنم؟ /معرفی کتاب

در خلاصه کتاب آمده است: خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره‌های دیگر، دیار خود را ترک کند. او هم‌چنین برای خلبان از گل رز محبوبش می‌گوید که دل در گرو عشق او دارد. از دیگر اخترک‌ها تعریف می‌کند و از روباهی که او را این‌جا، روی زمین ملاقات کرده‌است. خواندن این داستان زیبا و پر از عشق و دوستی حال شما را خوب خواهد کرد. در میان ترجمه‌های متنوعی که از این کتاب وجود دارد، ما ترجمه ابوالحسن نجفی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. انتشارات نیلوفر این ترجمه را به چاپ رسانده است.

 

۱۱- دختر پرتقالی – یوستین گوردر

دختر پرتقالی

کتاب دختر پرتقالی مثل اثر معروف یوستین گوردر یعنی دنیای سوفی تعریفی از فلسفه به زبان ساده و داستانی است. این کتاب حال خوب کن با روایت عاشقانه و پر از معنای زندگی که دارد می‌تواند شما را از روزمرگی زندگی بیرون کرده و با مفاهیم جدید و پیچیده فلسفی و با زبانی ساده بیان شده آشنا کند. دختر پرتقالی داستان نوجوانی به نام جورج است که پدر خود را در کودکی از دست می‌دهد. جورج با نامه‌ای روبرو می‌شود که پدرش در زمان بیماری برای او نوشته است. این پدر و پسر از طریق این نامه در دو زمان مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در این نامه‌ پدر از دختری می‌گوید که تعداد زیادی پرتقال به همراه دارد و توجه پدر را به خود جلب می‌کند.

شرح این داستان عاشقانه قدیمی بهانه‌ای می‌شود برای بیان مفاهیم فلسفی پیچیده‌ای که یوستین گوردر در بیان ساده آن‌ها به زبان داستان استادی ماهر است. نشر تندیس این کتاب را با ترجمه مهوش خرمی‌پور به چاپ رسانده است.

 

 

۱۲- پیرمرد و دریا – ارنست همینگوی

پیرمرد و دریا کتاب حال خوب کن

آخرین کتابی که قصد داریم در این لیست به عنوان کتاب حال خوب کن معرفی کنیم از آثار برتر ارنست همینگوی نویسنده مطرح آمریکایی است. همینگوی با نوشتن پیرمرد و دریا توانست آکادمی نوبل و کل دنیا را متقاعد کند که بهترین نویسنده دنیاست. همینگوی در این کتاب به شرح سفر دریایی ماهی گیر پیری می‌پردازد که قصد دارد با صید یک ماهی بزرگ به همه ماهی گیران نشان بدهد که پیر نشده است. این سفر با شکست‌های مختلفی مواجه می‌شود و شرح این ماجراها داستانی جذاب و پر از کشمکش را پیش‌روی شما قرار می‌دهد.

بسیاری معتقدند این کتاب شرح زندگی ارنست همینگوی در آن زمان است. زمانی که همه فکر می‌کردند دیگر همینگوی پیر نمی‌تواند یک داستان خوب مثل وداع با اسلحه بنویسد. داستان این کتاب غم انگیز است، اما اگر اهل خواندن باشید با پیرمرد همینگوی و هنر داستان پردازی‌اش حال خوبی پیدا خواهید کرد. ترجمه نجف دریابندری از این کتاب که توسط نشر خوارزمی به چاپ رسیده، بی‌شک خواندنی است.

 

کتاب حال خوب کن ؛ سخن پایانی

کتاب خواندن یک راه بسیار عالی و بی دردسر برای داشتن حال خوب است. اما شاید هر کتابی را نتوان در هر حالی خواند. ما در این مقاله سعی کردیم کتاب‌هایی که حال آدم را خوب می‌کنند به شما معرفی کنیم. با خواندن این کتاب‌ها می‌توانید حال بهتری را تجربه کنید و همچنین یاد بگیرید که چطور در شرایط سخت و حال بد، حال خودتان را خوب کنید.

منبع :هوش برتر ایرانیان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد نمایید *