سلامت د رعید نوروز

مجموعه: دسته‌بندی نشده تعداد بازدید: 354

آماده باش نوروزی!
هر تغییر فصلی، دغدغه های متفاوتی برای افراد به همراه دارد به ویژه برای پدر و مادرهایی که به شدت به فکر سلامت فرزندانشان نیز هستند و مراقبند از آسیب های احتمالی که ممکن است با تغییر شرایط در انتظار کودک شان باشد جلوگیری کنند. حالا در استانه وارد شدن به فصل بهار به ویژه دید و بازدیدها و مسافرت هایی که در تعطیلات عید نوروز صورت می گیرد، ممکن است نگرانی بیشتری وجود داشته باشد. با خواندن این نکته ها می توانید طوری به استقبال بهار بروید که فرزندانتان هم از این فصل لذت ببرند و هم سالم و تندرست باشند.

۱. زیاده روی نکنید
از نکات مهمی که خانواده ها در تعطیلات نوروز باید در نظر بگیرند این است که با تعداد مهمانیها در این روزها، مراقب باشند حد اعتدال در مصرف آجیل و این گونه تنقلات نگه داشته شود. مصرف آجیل به ویژه آجیل خام تاحدودی برای کودکان لازم است، مثلا روزی نصف گردو، ۲ بادام یا ۲ پسته خام کمک می کند که امگا۳ و ۶ بدن شان تامین شود اما انچه در مهمانی های تعطیلات نوروز شاهد ان هستیم این است که به مقدار زیادی تخمه واجیل مصرف می شود. این افراط عوارض خاص خود را به همراه خواهد داشت، به عنوان مثال اینکه چرب است و اشتها را کور می کند و جلوی غذا خوردن درست کودکان را می گیرد.

۲. شیرینی و شکلات چقدر باشد؟
شکلات با آنتی اکسیدانی که دارد، اگر به مقدار کم مصرف شود مفید است ولی اگر در مصرف آن زیاده روی شود علاوه بر آنکه احتمال آلرژی زایی دارد، با قند زیادی که در آن موجود است جلوی غذا خوردن کودکان را می گیرد و آنها را بی اشتها می کند، همچنین شیرینی ای که میزان قند ان بالاست زیاد توصیه نمی شود. به این نکته نیز باید دقت داشت که در بعضی شکلاتها و تنقلات صنعتی از رنگ هایی استفاده می شود که برای بعضی کودکان حساسیت زاست و با شناسایی آنها می توان از بروز حساسیت جلوگیری کرد.

۳. از دور محبت کنید!
بچه ها به تماس با پدرومادر بسیار نیاز دارند و از نظر رشد عاطفی و روانی احتیاج دارند که نوازش شده و در آغوش گرفته شوند. با اینکه این مسئله در مورد پدرومادر و اعضای نزدیک خانواده صدق می کند، گاهی دیده می شود که غریبه ها و افراد فامیل نیز با بوسیدن و در آغوش گرفتن های طولانی کودکان می خواهند به انها ابراز محبت کنند که این کار هم از بعد فرهنگی و هم از بعد سلامت مناسب نیست. از نظر شخصیتی، کودکان باید حفظ حریم ها را یاد بگیرند و از نظر سلامت، بوسیدن کودکان می تواند بیماری های گوناگونی به انها منتقل کند.

با توجه به سیستم ایمنی ضعیف بچه ها به ویژه نوزادان، بوسیدن دهان و بینی آنها باعث انتقال سریع بیماری ها به آنها می شود یا به دلیل پوست حساسی که دارند، بوسیدن صورت شان می تواند پوستشان را به سرعت تحریک کرده به همین دلیل در دید و بازدیدها تا حد امکان باید از دوستان و آشنایان خواست که این نکات را رعایت کنند.

۴. ویروس ها را دست کم نگیرید!
از آنجا که در ۲ فصل پاییز و بهار با نوسانات سریع درجه حرارت هوا مواجه هستیم، یکی از مسائل مهم در پیشگری از ابتلا به بیماریهای مختلف به ویژه سرماخوردگی،  انتخاب پوشش مناسب است.

تغییرات دمایی بدن شرایط را برای فعالیت ویروس ها مساعد می کند. بنابراین بهتر است برای بهار لباسی انتخاب  شود که کودک به راحتی بتواند آن را از تنش درآورد و دوباره با سرد شدن هوا آن را بپوشد. انتخاب لباس بسیار گرم باعث اذیت کودک و بهانه گیری او می شود و لباس نازک نیز او را در معرض بیماری قرار می دهد ولی به عنوان مثال یک لباس سبک و در کنار ان همراه داشتن یک لباس گرمتر که در مواقع سرد شدن هوا روی آن پوشیده شود هم به کودک اجازه تحرک می دهد و هم او را از تغییرات دمایی مصون نگه می دارد.

۵. کودکان را تنبل نکنید!
استراحت بچه ها به اندازه یک فرد بالغ نیست بلکه آنها جنب وجوش بیشتری دارند و اصلا با همین جنب وجوش ها و فعالیتهاست که سلامت روحی و جسمی آنها تامین می شود. آنها بسیاری از اصول زندگی را از طریق بازیهای دسته جمعی و فعالیتهای گروهی یاد میگیرند، بنابراین نباید آنها را محدود کرد و از آنها خواست که مانند بزرگترها تنها یک گوشه بنشینند. مهمانی های عید فرصت خوبی است که کودکان به جای نشستن پای تلویزیون و انواع بازیهای کامپیوتری که عواقبی چون چاقی، اختلالات روانی و تیک های عصبی برایشان دارد، فارغ از تکالیف مدرسه در کنار سایر کودکان هم سن وسال اقوام و آشنایان با بازی کردن و تبادل فکر و نظر با یکدیگر اوقات شادی را بگذرانند.

۶٫ بیماری های خاص کودکان
والدین کودکانی که بیماری های خاص دارند باید مراقبت های بیشتری نسبت به فرزندشان داشته باشند. بهتر است پیش از شروع ایام عید با مشاوره با پزشک فرزندشان توصیه های لازم را از او بگیرند که اگر در تعطیلات به دکتر فرزندشان دسترسی نداشتند، نگرانی برایشان پیش نیاید.

۷. مراقب آلرژی باشید
یکی از مواردی که با شروع فصل بهار ممکن است کودکان را درگیر کند، آلرژی و حساسیتهای مربوط به این فصل است. آلرژی ها با شروع فصل بهار و با ورود میوه های جدید و نوبرانه ها، گرده گل ها و گیاهان بیشتر دیده می شود. این حساسیتها موضوع پیچیده ای است و نمی توان آن را به طور کلی از بین برد اما با شناخت منبع حساسیت و دوری از آن، می توان این حساسیتها را کنترل کرد.

۸. مراقبت در سفر
اگر در مسافرتهایی که در تعطیلات نوروز انجام می شود نیز دقت کافی صورت نگیرد، ممکن است بیماری افراد به ویژه کودکان که حساس ترند را شاهد باشیم. توجه به آب آشامیدنی، شست وشوی مرتب و مداوم دستها، جلوگیری از گرمازدگی و دقت برای مسموم نبودن مواد غذایی است، بنابراین بهتر است استفاده از سس مایونز، شیر و موادی که به راحتی خراب می شوند، در سفر محدود شود.

۹. مسافرت خارجی
تغییرات آب وهوایی سریع می تواند بیماری های ویروسی یا تنفسی را شیوع بدهد، بنابراین لازم است خانواده ها به توصیه هایی که توسط مسئولان بهداشت صورت می گیرد، توجه کنند. گاهی گفته می شود، در بعضی کشورها بیماری های خاصی شایع است که بعضی از این بیماریها واکسن دارند، به عنوان مثال واکسن تب زرد، انفلوانزا، مننژیت و… که بهتر است واکسن آن را تزریق کنید. درباره بیماریهای مهم باید با مشورت پزشک باشد.

۱۰. خواب را تنظیم کنید
در مهمانی هایی که صورت می گیرید گاهی شب نشینی ها طولانی شده و ساعت خواب کودکان به هم می ریزد. والدین بهتر است به این نکته دقت کنند که بچه ها در سنین حساسی هستند و اگر روال زندگی و ساعت خواب و بیداری شان تغییر پیدا کند، علاوه بر خستگی روزانه ای که خواهند داشت، تنظیم کردن مجدد ساعت خوابیدن شان کار سختی خواهد بود و برای  دوران مدرسه رفتن به مشکل برمی خورند.

۱۱. درمان های خودسرانه
دل درد و حالت تهوع ناشی از پرخوری یا سایر بیماری ها که برای کودکان اتفاق می افتد، ممکن است والدین را به استفاده خودسرانه از داروها سوق دهد. این کار، گاهی عواقب ناخوشایند و حتی جبران ناپذیر دارد به همین دلیل به آنها توصیه میشود که از هرگونه خوددرمانی بپرهیزند و درمان های خانگی را نیز در حدی که پایه علمی دارد و در علم امروز وارد شده، انجام دهند نه آنهایی که جزء خرافات محسوب شده ونسبت به آن مطمئن نیستند.

۱۲. با اضافه وزن کودکان چه کنیم؟
زندگی شهرنشینی امروز و تغذیه ناسالم خانواده ها باعث شده با چاقی کودکان بیش از گذشته مواجه باشیم و پدرومادرها به دنبال راهکارهای مقابله با این چاقی باشند. آنچه در این میان مهم است، این است که پدر و مادرها بدانند منطق کودکان با منطق بزرگسالان فرق دارد و باید به درستی و به زبان خودشان قضایا را برای آنها توضیح داد نه این که صرفا آنها را تهدید کرد. ضمن اینکه نباید کاری  کنند که فرزندان احساس محرومیت داشته باشند زیرا به محض اینکه چشم بزرگترها را دور ببینند سراغ همان خوراکیهای ممنوع می روند. برای اینکه کودک نان بتواند از پرخوری پرهیز کند باید خود پدر و مادر نیز در خوردن خوراکیها اعتدال را رعایت کنند، همچنین هنگام خرید ما یحتاج خانه سراغ خوراکی های سالم بروند تا انتخاب کودک برای میان وعده ها از بین مواد غذایی سالم باشد نه غذاهای سرشار از کالری و بدون ارزش تغذیه ای.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سلامت د رعید نوروز”کد امنیتی را وارد نمایید *

قالب تفریحی