خانه / ویژه اخبار / معتبرترین و گران‌ترین پاسپورت در جهان

معتبرترین و گران‌ترین پاسپورت در جهان

مطالعات جدید نشان می دهد سوئد معتبرترین پاسپورت در جهان را به خود اختصاص داده است.

شهروندان سوئدی با پاسپورت خود می توانند با پرداخت 28 یورو ، یک ساعته پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به 174 کشور سفر کنند تا معتبرترین پاسپورت را در اختیار داشته باشند.

البته فنلاندی ها و آلمانی ها هم با پاسپورت خود می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به 174 کشور سفر کنند با این تفاوت که صدور آن برای فنلاندی ها 5 ساعت و برای آلمانی ها 7 ساعت کاری زمان می برد و قیمت آن هم برای فنلاندی ها 37 و برای آلمانی ها 45 یورو است.

انگلیس، آمریکا، دانمارک، کانادا، اسپانیا، بلژیک و هلند هم در رتبه بندی 10 کشور برتر دیده می شود.

ژاپنی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به 172 کشور تردد داشته باشند و بعد از ژاپن، سنگاپور و مالزی قرار دارند که اتباعش می توانند بدون ویزا به 166 کشور بروند یعنی بالاتر از دیگر آسیایی ها قرار گرفته اند.

معتبرترین پاسپورت را در میان همسایگان ایران، شهروندان ترکیه دارند که می توانند با پرداخت 166یورو و بعد از 95 ساعت کاری پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به 100 کشور سفر کنند و با دو رتبه فاصله، امارات قرار دارد که اگرچه به ترتیب 2 ساعته پاسپورت می دهد و با 9 یورو ارزان ترین پاسپورت جهان را دارد اما شهروندانش می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به 77 کشور بروند و قطر هم بعد از امارات در رتبه 44 قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار دارد.

در پایین فهرست 51 رتبه ای ایندیپندنت، عراق و افغانستان قرار دارند و بر اساس گزارش نشریه مذکور عراقی ها 3ساعته و با پرداخت 13 یورو پاسپورت می گیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به 31 کشور تردد کنند و افغان ها هم با پرداخت 69 یورو و بعد از 183 ساعت کاری می توانند پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به 28 کشور سفر داشته باشند.

بر اساس این گزارش، ترکیه، استرالیا و سوئیس گرانترین پاسپورت های جهان را دارند و لیبریایی ها هم با 278 ساعت انتظار در پایین ترین رتبه برای کسب پاسپورت قرار دارند و این انتظار برای مکزیکی ها 266 ساعت کاری است.

اگرچه در این فهرست نامی از ایران دیده نمی شود اما بررسی وضعیت اخذ گذرنامه ایران هم حاکی است که مبلغ حدودا 20 یورو و مدت زمان صدور آن هم حدود یک هفته عنوان می شود.

همچنین بررسی های قبلی که شاخص های آن نیز با شاخص های ارزیابی جدید متفاوت است نشان می داد که پاسپورت ایران در سال 2013 در رتبه 86 قرار داشته است.

گزارش سال 2013 موسسه «هنلی و شرکا» که ایسنا آن را منتشر کرده بود نشان می داد کشورهایی که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند 40 کشور است و آنگولا، جیبوتی و میانمار نیز در کنار ایران قرار داشتند و کشورهای کنگو، لیبی، سودان جنوبی، سوریه، کوزوو، لبنان، سریلانکا، نپال، اریتره، سرزمین‌های‌ اشغالی فلسطین، پاکستان، سومالی، عراق و افغانستان پایین‌تر از ایران قرار داشته اند.

درباره‌ی bano1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد نمایید *